• Biblioteka w czasie COVID-19

Procedura korzystania z biblioteki

w okresie pandemii COVID-19

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN .

Celem procedur jest:
          1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,
          2) umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji.

Obowiązki czytelników:

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły lub nauczyciele.
            Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego (maseczka zakrywająca usta i nos, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe, dystans społeczny).
          2. W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.
          3. W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem do biblioteki może  wejść jednocześnie pięć osób  z zachowaniem dystansu społecznego.
          4. Z czytelni  może jednocześnie korzystać pięciu czytelników zachowujących dystans społeczny.
          5. W przypadku większej liczby osób chcących skorzystać z  biblioteki, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.
          6. Dopuszcza się korzystanie ze zbiorów bibliotecznych w wolnym dostępie  do zbiorów (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego).

Obowiązki bibliotekarza i pracowników obsługi:

1. Pracownicy bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki są zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej: zasłaniania maseczką ust i nosa,  dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
          2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
          3. W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownicy prowadzą prace porządkowe: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie.
          4. Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki.